Η Γερμανία κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο 2014

Αυτό είναι το τέλος αυτού του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, όπου οι ομάδες βγήκαν με το κεφάλι ψηλά, άλλες (συμπεριλαμβανομένης της Ιταλίας) με τις ουρές ανάμεσα στα πόδια τους.

Και είναι η Γερμανία να κερδίσει το κύπελλο αυτών των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων, αφού έδειξε μια ομάδα περισσότερο από το ύψος αυτού του τίτλου και έναν τερματοφύλακα, τον Νόιερ, ο οποίος αποδείχθηκε ένας από τους καλύτερους σε ολόκληρο το τουρνουά. Μετά το απίστευτο αποτέλεσμα Η Βραζιλία, τέταρτη ταξινομημένη και ηττημένη στον ημιτελικό, 7-1, η ομάδα του Γιοακίμ Λόου μπορεί να τραγουδήσει τη νίκη και να πανηγυρίσει. Η τελευταία φορά που η Γερμανία ανέβασε το κύπελλο ήταν το 1990, κόντρα στην Αργεντινή. Αυτή είναι η 4η νίκη τους στο Μουντιάλ, αφού έπαιξαν 8 τελικούς.

Ένα πρώτο ημίχρονο που έληξε 0-0 αλλά το οποίο έβλεπε τον Μέσι να ψάχνει συνεχώς την πόρτα για την Αργεντινή του, ένα γκολ που πέτυχε (ξανά από την Αργεντινή), αλλά εκτός παιχνιδιού, και μια μικρή απόδραση χάρη στον Μπόατενγκ. Δύο λεπτά τραυματισμού. Η Γερμανία φαίνεται να γίνεται πιο επιθετική, παρά την μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο είδε μερικές καλές χαμένες ευκαιρίες, τόσο για την Αργεντινή όσο και για τη Γερμανία. Ωστόσο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εξαιρετική κατοχή της μπάλας, ποιοτική διατύπωση και ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, το οποίο έκανε τον τελευταίο αγώνα ένα παιχνίδι που άφησε τους θεατές να χαλάνε ανάσα και αυτό πήγε κατευθείαν στην παράταση, η οποία είδε δύο κουρασμένες ομάδες που ακόμη και στο τέλος του πρώτου από τα δύο ημίχρονα τελειώνει με τίποτα.
Στη δεύτερη παράταση η Γερμανία πήρε το προβάδισμα στο 112ο λεπτό χάρη στον Γκέτετσε, με ένα υπέροχο παιχνίδι, σαν πραγματικός πρωταθλητής. Ένας αγώνας που φαινόταν ατελείωτος, αλλά που έδειξε πραγματικά δύο ομάδες που έδειξαν γιατί αξίζουν να φτάσουν στον τελικό.

Έτσι τελειώνει το Παγκόσμιο Κύπελλο 2014, με μια ομάδα που έχει δείξει όλη της την ικανότητα, παιχνίδι με παιχνίδι. Και η Ιταλία; Δεν μπορούμε παρά να ελπίζουμε ότι θα πάρει την εκδίκησή της το 2018, στη Ρωσία.